The Qlink Achilles 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 147.00 ccm (8,93 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 9.40 HP (6.9 kW, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an essential feature. The Qlink Achilles 150 comes with a 6.51 litres (1,71 gallons) fuel tank, offering excellent efficiency on the road.
Scheduled maintenance is necessary for ensuring your Qlink Achilles 150 operating reliably. Common service items consist of oil filters. By using genuine parts, your Achilles 150 will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Qlink Achilles 150 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 147.00 ccm (8,93 cubic inches) |
| Power: | 9.40 HP (6.9 kW |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.51 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 110.9 kg (243,28 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |