The Gilera Nordwest 350 is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 348.80 ccm (21,17 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 34.00 HP (24,68 kW)) @ 7500 RPM and a top speed of 150.0 km/h (92,73 mph)
For daily commuting, the tank size is a key consideration. The Gilera Nordwest 350 is fitted with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, offering consistent performance for your rides.
Proper upkeep is essential for maintaining your Gilera Nordwest 350 running smoothly. Regular replacement items consist of air filters. Through proper maintenance, your Nordwest 350 can maintain reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Gilera Nordwest 350 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 160/60 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 348.80 ccm (21,17 cubic inches) |
| Power: | 34.00 HP (24,68 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 150.0 km/h (92,73 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 1994 |
| Weight: | 140.0 kg (307,06 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4 piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. 2 piston caliper |