The KTM 690 Supermoto R is a 4 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 653.70 ccm (39,69 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 62.75 HP (45,57 kW)) @ 7500 RPM, 65.00 Nm (6,57 kgf-m or 47,66 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a critical feature. The KTM 690 Supermoto R comes with a 13.20 litres (3,47 gallons) fuel tank and utilizes a OHC fuel management system, providing good mileage on the road.
Preventative care is important to keep your KTM 690 Supermoto R in peak form. Regular replacement items involve oil filters. With the right parts, your 690 Supermoto R will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for KTM 690 Supermoto R Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 160/60 - 17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 653.70 ccm (39,69 cubic inches) |
| Power: | 62.75 HP (45,57 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 65.00 Nm (6,57 kgf-m or 47,66 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.20 litres (3,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 154.0 kg (337,80 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. Brembo four piston, radially bolted caliper |
| Rear Brakes: | Single disc. Brembo single piston, floating caliper |