The Honda Vigor 650 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 644.00 ccm (39,10 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 39.00 HP (28,36 kW)) @ 5750 RPM, 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 4500 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is key to maintain your Honda Vigor 650 performing at its best. Frequently replaced components involve fuel filters. Using quality components, your Vigor 650 will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39,10 cubic inches) |
| Power: | 39.00 HP (28,36 kW)) @ 5750 RPM |
| Torque: | 55.00 Nm (5,57 kgf-m or 40,40 ft.lbs) @ 4500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 161.0 kg (353,13 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |