The Suzuki Bandit 650 SA is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 656.00 ccm (39,83 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 77.50 HP (56,32 kW)) @ 10100 RPM, 59.20 Nm (5,97 kgf-m or 43,48 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an essential consideration. The Suzuki Bandit 650 SA is equipped with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, offering optimal performance for your adventures.
Regular maintenance is crucial for ensuring your Suzuki Bandit 650 SA in top condition. Essential service parts consist of sprockets. Through proper maintenance, your Bandit 650 SA can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 656.00 ccm (39,83 cubic inches) |
| Power: | 77.50 HP (56,32 kW)) @ 10100 RPM |
| Torque: | 59.20 Nm (5,97 kgf-m or 43,48 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 204.0 kg (447,45 pounds) |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |