The Honda XR 250 Tornado is a 4 stroke, Enduro bike with a Oil and air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 23.30 HP (16,92 kW)) @ 7500 RPM, 23.73 Nm (2,39 kgf-m or 17,41 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the tank size is an essential factor. The Honda XR 250 Tornado comes with a fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, providing good fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is key for keeping your Honda XR 250 Tornado in top condition. Frequently replaced components comprise oil filters. With the right parts, your XR 250 Tornado will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda XR 250 Tornado Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21M/C 54S and the Rear Tyre size is 120/80 - 18M/C 62S so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 23.30 HP (16,92 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 23.73 Nm (2,39 kgf-m or 17,41 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 134.0 kg (293,92 pounds) |
| Length: | 2130 mm (83,48 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |