The Honda F6C Valkyrie is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 1520.00 ccm (92,29 cubic inches) Six cylinder boxer, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 6000 RPM, 130.00 Nm (13,23 kgf-m or 95,42 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 210.0 km/h (129,85 mph)
Regular maintenance is vital for keeping your Honda F6C Valkyrie in top condition. Frequently replaced components include sprockets. By using genuine parts, your F6C Valkyrie can maintain strong performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Six cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1520.00 ccm (92,29 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | 130.00 Nm (13,23 kgf-m or 95,42 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 210.0 km/h (129,85 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1998 |
| Weight: | 309.0 kg (677,79 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | N/A |