The MBK MachG LC is a 2 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 2.84 HP (2,09 kW)) @ 7500 RPM, 2.97 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an important factor. The MBK MachG LC is fitted with a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank, offering reliable performance for your rides.
Routine service is essential for maintaining your MBK MachG LC performing at its best. Popular maintenance parts include batteries. By using genuine parts, your MachG LC can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are searching for MBK MachG LC Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.84 HP (2,09 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 2.97 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.4:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 79.0 kg (173,33 pounds) |
| Length: | 1740 mm (68,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. Disc, ? 190 |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake). Drum ? 110 |