The Tank Sports Urban Sporty 150 Euro is a 4 stroke, Scooter bike with a 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 8.84 HP (6.5 kW and a top speed of 109.4 km/h (67,66 mph)
When riding, the fuel system is a critical feature. The Tank Sports Urban Sporty 150 Euro is equipped with a 3.31 litres (0,87 gallons) fuel tank, delivering reliable performance on the road.
Preventative care is important to keep your Tank Sports Urban Sporty 150 Euro performing at its best. Regular replacement items consist of spark plugs. With regular servicing, your Urban Sporty 150 Euro will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports Urban Sporty 150 Euro Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/60 - 12 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 8.84 HP (6.5 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 109.4 km/h (67,66 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.31 litres (0,87 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 99.8 kg (218,90 pounds) |
| Length: | 1930 mm (75,62 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |