The Moto Guzzi Breva 750 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 744.00 ccm (45,17 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 47.60 HP (34.7 kW, 54.70 Nm (5,57 kgf-m or 40,10 ft.lbs) @ 3600 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a critical feature. The Moto Guzzi Breva 750 comes with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, providing optimal mileage for your rides.
Scheduled maintenance is necessary for keeping your Moto Guzzi Breva 750 in top condition. Regular replacement items include brake pads. Using quality components, your Breva 750 can keep delivering dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Moto Guzzi Breva 750 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45,17 cubic inches) |
| Power: | 47.60 HP (34.7 kW |
| Torque: | 54.70 Nm (5,57 kgf-m or 40,10 ft.lbs) @ 3600 RPM |
| Compression: | 9.6:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 182.0 kg (399,19 pounds) |
| Length: | 2170 mm (84,97 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |