The Jianshe Knight JS125 6A is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 123.00 ccm (7,47 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
For longer journeys, the tank size is an essential consideration. The Jianshe Knight JS125 6A includes a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, offering excellent efficiency on the road.
Scheduled maintenance is necessary to keep your Jianshe Knight JS125 6A in peak form. Frequently replaced components involve spark plugs. By using genuine parts, your Knight JS125 6A can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 123.00 ccm (7,47 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 8.00 Nm (0,80 kgf-m or 5,87 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 127.0 kg (278,60 pounds) |
| Length: | 1980 mm (77,61 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |