The MZ 125 SM Gangsta is a 4 stroke, Super Motard bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and a top speed of 110.0 km/h (68,06 mph)
When riding, the fuel capacity is a key factor. The MZ 125 SM Gangsta is fitted with a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, giving efficient performance for your adventures.
Routine service is vital to keep your MZ 125 SM Gangsta in top condition. Regular replacement items involve batteries. Using quality components, your 125 SM Gangsta will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for MZ 125 SM Gangsta Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.75 HP (10,75 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 110.0 km/h (68,06 mph) |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 129.5 kg (284,07 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |