The MuZ Skorpion Sport 660 is a 4 stroke, Sport bike with a 660.00 ccm (40,07 cubic inches) Single cylinder, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6250 RPM, 56.00 Nm (5,67 kgf-m or 41,09 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is vital for keeping your MuZ Skorpion Sport 660 in peak form. Popular maintenance parts consist of spark plugs. Through proper maintenance, your Skorpion Sport 660 will continue to deliver dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 660.00 ccm (40,07 cubic inches) |
| Power: | 48.00 HP (34,83 kW)) @ 6250 RPM |
| Torque: | 56.00 Nm (5,67 kgf-m or 41,09 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 5 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1996 |
| Weight: | 173.0 kg (379,49 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |