The Ecosse Spirit ES1 is a 4 stroke, Sport bike with a 1000.00 ccm (60,71 cubic inches) V4 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 135.00 HP (98.5 kW, 189.84 Nm (19.4 kgf-m or 140.0 ft.lbs and a top speed of 370.1 km/h (228,85 mph)
Routine service is key to keep your Ecosse Spirit ES1 in top condition. Common service items include fuel filters. By using genuine parts, your Spirit ES1 can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Ecosse Spirit ES1 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/70 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 1000.00 ccm (60,71 cubic inches) |
| Power: | 135.00 HP (98.5 kW |
| Torque: | 189.84 Nm (19.4 kgf-m or 140.0 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 370.1 km/h (228,85 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 120.2 kg (263,68 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |