The Lifan LF250 Cruiser is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 248.00 ccm (15,05 cubic inches) V2 type of engine.
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical feature. The Lifan LF250 Cruiser is fitted with a 9.50 litres (2,50 gallons) fuel tank, providing optimal range on the road.
Routine service is necessary to maintain your Lifan LF250 Cruiser operating reliably. Frequently replaced components consist of spark plugs. By using genuine parts, your LF250 Cruiser will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 17.50 Nm (1,79 kgf-m or 12,84 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.50 litres (2,50 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 137.0 kg (300,49 pounds) |
| Length: | 2215 mm (86,76 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |