The MV Agusta Brutale 910 S is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 907.90 ccm (55,12 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine.
This engine has 139.00 HP (100,99 kW)) @ 11000 RPM, 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 7900 RPM and a top speed of 257.5 km/h (159,20 mph)
When out on the road, the tank size is a key factor. The MV Agusta Brutale 910 S includes a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, ensuring optimal performance for your adventures.
Scheduled maintenance is key for ensuring your MV Agusta Brutale 910 S in top condition. Regular replacement items include sprockets. Using quality components, your Brutale 910 S will keep providing strong performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for MV Agusta Brutale 910 S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/65 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 907.90 ccm (55,12 cubic inches) |
| Power: | 139.00 HP (100,99 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 7900 RPM |
| Compression: | 13.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 257.5 km/h (159,20 mph) |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |