The Harley Davidson XL 883 Sportster is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 883.00 ccm (53,61 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
For longer journeys, the tank size is a key factor. The Harley Davidson XL 883 Sportster is fitted with a 12.90 litres (3,39 gallons) fuel tank, providing excellent mileage during your journeys.
Preventative care is key to keep your Harley Davidson XL 883 Sportster operating reliably. Frequently replaced components involve fuel filters. Through proper maintenance, your XL 883 Sportster will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Harley Davidson XL 883 Sportster Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 150/80 - 16 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 883.00 ccm (53,61 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 69.00 Nm (6,97 kgf-m or 50,65 ft.lbs) @ 4200 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.90 litres (3,39 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 251.0 kg (550,63 pounds) |
| Length: | 2260 mm (88,56 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |