The Honda SH125i is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 13.00 HP (9,45 kW)) @ 9000 RPM, 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important feature. The Honda SH125i is equipped with a 7.50 litres (1,97 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel delivery system, providing good performance for your rides.
Proper upkeep is essential for maintaining your Honda SH125i performing at its best. Frequently replaced components involve fuel filters. Using quality components, your SH125i can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Honda SH125i Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 16 and the Rear Tyre size is 120/80 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 13.00 HP (9,45 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 11.50 Nm (1,19 kgf-m or 8,46 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 7.50 litres (1,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 120.0 kg (263,28 pounds) |
| Length: | 2020 mm (79,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. hydraulic disc with dual-piston calliper and sintered metal pads |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |