The Ducati Monster 1000 ie is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 84.00 HP (60,99 kW)) @ 8000 RPM, 84.00 Nm (8,56 kgf-m or 61,69 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is a critical factor. The Ducati Monster 1000 ie comes with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and employs a Desmodromic valve control fuel management system, ensuring optimal efficiency during your journeys.
Preventative care is vital for maintaining your Ducati Monster 1000 ie operating reliably. Frequently replaced components comprise oil filters. With the right parts, your Monster 1000 ie can keep delivering great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for Ducati Monster 1000 ie Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 84.00 HP (60,99 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 84.00 Nm (8,56 kgf-m or 61,69 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2004 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2105 mm (82,49 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |