The Keeway ARN 150cc is a 4 stroke, Scooter bike with a 150.00 ccm (9,10 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.38 HP (6,77 kW)) @ 7500 RPM, 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 88.0 km/h (54,43 mph)
For daily commuting, the tank size is an important factor. The Keeway ARN 150cc is equipped with a 5.20 litres (1,36 gallons) fuel tank, delivering good mileage for your rides.
Routine service is essential to maintain your Keeway ARN 150cc performing at its best. Essential service parts consist of oil filters. With regular servicing, your ARN 150cc will keep providing reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Keeway ARN 150cc Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 150.00 ccm (9,10 cubic inches) |
| Power: | 9.38 HP (6,77 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 9.00 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 88.0 km/h (54,43 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.20 litres (1,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 150.0 kg (329,05 pounds) |
| Length: | 1920 mm (75,22 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |