The Gilera Apache 125 is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 29.30 HP (21,29 kW)) @ 9900 RPM, 18.50 Nm (1,89 kgf-m or 13,53 ft.lbs) @ 8250 RPM and a top speed of 143.0 km/h (88,46 mph)
For weekend adventures, the fuel system is an essential feature. The Gilera Apache 125 is fitted with a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel injection system, giving reliable range for your rides.
Regular maintenance is vital for ensuring your Gilera Apache 125 in top condition. Frequently replaced components involve drive chains. With regular servicing, your Apache 125 can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for Gilera Apache 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 120/80 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 29.30 HP (21,29 kW)) @ 9900 RPM |
| Torque: | 18.50 Nm (1,89 kgf-m or 13,53 ft.lbs) @ 8250 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 143.0 km/h (88,46 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1991 |
| Weight: | 132.0 kg (289,55 pounds) |
| Length: | 2130 mm (83,48 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |