The Adly Cat 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.26 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.00 HP (3,58 kW)) @ 6700 RPM and a top speed of 62.0 km/h (38,31 mph)
Scheduled maintenance is crucial for ensuring your Adly Cat 50 in peak form. Popular maintenance parts comprise brake pads. Through proper maintenance, your Cat 50 will keep providing dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Adly Cat 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before going ahead and purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.26 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 5.00 HP (3,58 kW)) @ 6700 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 7.2:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 62.0 km/h (38,31 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 75.0 kg (164,47 pounds) |
| Length: | 1750 mm (68,56 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |