The Yamaha DT50X is a 2 stroke, Super Motard bike with a Liquid cooled 49.70 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 2.81 HP (2,09 kW)) @ 6750 RPM, 3.30 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 5250 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential consideration. The Yamaha DT50X features a 6.00 litres (1,58 gallons) fuel tank, providing reliable fuel economy for your adventures.
Scheduled maintenance is vital for maintaining your Yamaha DT50X in top condition. Essential service parts consist of air filters. With the right parts, your DT50X will keep providing strong performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha DT50X Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/80 - 17 and the Rear Tyre size is 130/70 - 17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 2.81 HP (2,09 kW)) @ 6750 RPM |
| Torque: | 3.30 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 5250 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 6.00 litres (1,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Super Motard |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 98.0 kg (215,02 pounds) |
| Length: | 2000 mm (78,31 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |