The Generic XOR 50 Comp is a 2 stroke, Scooter bike with a 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 1.54 HP (1,09 kW)) @ 5000 RPM, 3.16 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an important consideration. The Generic XOR 50 Comp is fitted with a 15.14 litres (3,98 gallons) fuel tank, offering reliable mileage on the road.
Preventative care is key to keep your Generic XOR 50 Comp in top condition. Regular replacement items consist of clutch plates. Using quality components, your XOR 50 Comp will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Generic XOR 50 Comp Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 1.54 HP (1,09 kW)) @ 5000 RPM |
| Torque: | 3.16 Nm (0,30 kgf-m or 2,29 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.14 litres (3,98 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 96.0 kg (210,54 pounds) |
| Length: | 1770 mm (69,35 inches) |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |