The Jinlun JL 125 11 is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 124.08 ccm (7,53 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
During extended trips, the fuel capacity is an important aspect. The Jinlun JL 125 11 includes a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, delivering consistent efficiency for your rides.
Routine service is crucial for maintaining your Jinlun JL 125 11 operating reliably. Essential service parts comprise brake pads. Through proper maintenance, your JL 125 11 can maintain strong performance for years to come.
Loading products...
If you are searching for Jinlun JL 125 11 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 16 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 124.08 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | 9.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 112.7 km/h (69,65 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |