The Keeway Hurricane 50 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.26 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 2.34 HP (1,69 kW)) @ 7500 RPM, 3.00 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 4750 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
For weekend adventures, the fuel system is an important factor. The Keeway Hurricane 50 includes a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank, ensuring optimal performance on the road.
Routine service is important for maintaining your Keeway Hurricane 50 in top condition. Essential service parts involve drive chains. By using genuine parts, your Hurricane 50 can keep delivering reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for Keeway Hurricane 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/60 - 12 and the Rear Tyre size is 110/60 - 12 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.26 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 2.34 HP (1,69 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.00 Nm (0,30 kgf-m or 2,19 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Compression: | 6.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 81.0 kg (177,71 pounds) |
| Length: | 1740 mm (68,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |