The Titan Sidewinder Custom Pro Street Softail is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 112.00 HP (81.8 kW, 164.07 Nm (16.7 kgf-m or 121.0 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical feature. The Titan Sidewinder Custom Pro Street Softail comes with a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and is controlled by a OHV fuel management system, offering optimal fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your Titan Sidewinder Custom Pro Street Softail operating reliably. Common service items consist of oil filters. By using genuine parts, your Sidewinder Custom Pro Street Softail will continue to deliver reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Titan Sidewinder Custom Pro Street Softail Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 19 and the Rear Tyre size is 250/40 - 18 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1750.00 ccm (106,26 cubic inches) |
| Power: | 112.00 HP (81.8 kW |
| Torque: | 164.07 Nm (16.7 kgf-m or 121.0 ft.lbs |
| Compression: | 9.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHV |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 294.8 kg (646,75 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc. 4-piston calipers, polished stanless rotor |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston calipers, polished stanless rotor |