The Peugeot Vivacity 50 Motorsport is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.90 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 5.63 HP (4.1 kW and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is a key consideration. The Peugeot Vivacity 50 Motorsport is equipped with a 8.00 litres (2,10 gallons) fuel tank, offering consistent range for your adventures.
Proper upkeep is crucial to maintain your Peugeot Vivacity 50 Motorsport operating reliably. Frequently replaced components comprise air filters. With regular servicing, your Vivacity 50 Motorsport can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Peugeot Vivacity 50 Motorsport Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 5.63 HP (4.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.00 litres (2,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 81.0 kg (177,71 pounds) |
| Length: | 1740 mm (68,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |