The Kawasaki ZX 12R Ninja is a 4 stroke, Sport Touring bike with a 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 175.70 HP (127,56 kW)) @ 10500 RPM, 134.10 Nm (13,63 kgf-m or 98,41 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is an important factor. The Kawasaki ZX 12R Ninja is fitted with a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel injection system, giving optimal performance for your rides.
Regular maintenance is necessary for keeping your Kawasaki ZX 12R Ninja performing at its best. Common service items include fuel filters. With the right parts, your ZX 12R Ninja will keep providing great rides for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1199.00 ccm (72,79 cubic inches) |
| Power: | 175.70 HP (127,56 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 134.10 Nm (13,63 kgf-m or 98,41 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 213.0 kg (467,25 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |