The Yamaha GTS 1000 is a 4 stroke, Sport Touring bike with a 1003.00 ccm (60,89 cubic inches) In-line four, 5 Valve type of engine.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 9000 RPM, 105.90 Nm (10,75 kgf-m or 77,71 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is key for ensuring your Yamaha GTS 1000 running smoothly. Common service items include oil filters. By using genuine parts, your GTS 1000 can keep delivering dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1003.00 ccm (60,89 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | 105.90 Nm (10,75 kgf-m or 77,71 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 1995 |
| Weight: | 248.0 kg (543,97 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |