The Lem RX2 is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.60 HP (9,15 kW)) @ 13500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a critical feature. The Lem RX2 features a 2.00 litres (0,53 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, giving optimal mileage on the road.
Routine service is key for keeping your Lem RX2 in top condition. Regular replacement items involve oil filters. By using genuine parts, your RX2 can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 12.60 HP (9,15 kW)) @ 13500 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 2.00 litres (0,53 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 41.2 kg (90,45 pounds) |
| Length: | 1300 mm (50,94 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |