The Kymco Vitality is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 49.40 ccm (2,99 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 2.60 HP (1,89 kW)) @ 7500 RPM, 3.40 Nm (0,30 kgf-m or 2,49 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important consideration. The Kymco Vitality includes a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel control system, delivering excellent mileage during your journeys.
Preventative care is vital for keeping your Kymco Vitality operating reliably. Common service items consist of fuel filters. Using quality components, your Vitality will keep providing excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Kymco Vitality Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.40 ccm (2,99 cubic inches) |
| Power: | 2.60 HP (1,89 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 3.40 Nm (0,30 kgf-m or 2,49 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 102.0 kg (223,78 pounds) |
| Length: | 1870 mm (73,23 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |