The Suzuki GSX 1400 Special Edition is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 1401.00 ccm (85,06 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 99.23 HP (72,04 kW)) @ 6500 RPM, 126.00 Nm (12,74 kgf-m or 92,44 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a key aspect. The Suzuki GSX 1400 Special Edition is fitted with a 22.00 litres (5,78 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel management system, providing reliable fuel economy for your adventures.
Routine service is important for maintaining your Suzuki GSX 1400 Special Edition in top condition. Popular maintenance parts comprise sprockets. Using quality components, your GSX 1400 Special Edition will sustain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Suzuki GSX 1400 Special Edition Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1401.00 ccm (85,06 cubic inches) |
| Power: | 99.23 HP (72,04 kW)) @ 6500 RPM |
| Torque: | 126.00 Nm (12,74 kgf-m or 92,44 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 22.00 litres (5,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 226.0 kg (495,71 pounds) |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |