The MBK MachG Air Cooled is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 2.73 HP (1,99 kW)) @ 7000 RPM, 2.78 Nm (0,30 kgf-m or 2,09 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is a critical aspect. The MBK MachG Air Cooled features a 5.50 litres (1,44 gallons) fuel tank, delivering efficient performance during your journeys.
Proper upkeep is crucial for ensuring your MBK MachG Air Cooled in peak form. Common service items involve brake pads. By using genuine parts, your MachG Air Cooled will keep providing strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for MBK MachG Air Cooled Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 2.73 HP (1,99 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 2.78 Nm (0,30 kgf-m or 2,09 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 11.6:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.50 litres (1,44 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 76.0 kg (166,76 pounds) |
| Length: | 1740 mm (68,16 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |