The Honda CB 1300 Super Four is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 1284.00 ccm (77,96 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 114.00 HP (82,78 kW)) @ 7500 RPM, 136.00 Nm (13,83 kgf-m or 99,80 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential factor. The Honda CB 1300 Super Four is fitted with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank, providing good performance during your journeys.
Routine service is key for maintaining your Honda CB 1300 Super Four in peak form. Frequently replaced components include clutch plates. By using genuine parts, your CB 1300 Super Four can keep delivering reliable service for years to come.
Loading products...
If you are looking for Honda CB 1300 Super Four Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1284.00 ccm (77,96 cubic inches) |
| Power: | 114.00 HP (82,78 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 136.00 Nm (13,83 kgf-m or 99,80 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 224.0 kg (491,33 pounds) |
| Length: | 2220 mm (86,96 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |