The Tank Sports Touring 250 Deluxe is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.50 HP (10.6 kW and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is necessary for ensuring your Tank Sports Touring 250 Deluxe in top condition. Frequently replaced components consist of batteries. With the right parts, your Touring 250 Deluxe will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports Touring 250 Deluxe Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/90 - 10 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 14.50 HP (10.6 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 145.1 kg (318,40 pounds) |
| Length: | 2184 mm (85,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |