The Ducati Multistrada 1000S DS is a 4 stroke, Allround bike with a 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 67.70 HP (49,15 kW)) @ 9500 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an important aspect. The Ducati Multistrada 1000S DS includes a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank, ensuring efficient performance for your adventures.
Preventative care is important for keeping your Ducati Multistrada 1000S DS operating reliably. Regular replacement items include batteries. Using quality components, your Multistrada 1000S DS will sustain strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Ducati Multistrada 1000S DS Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 67.70 HP (49,15 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 196.0 kg (429,94 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |