The Veli VL125T is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.90 ccm (7,58 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 8.44 HP (6,17 kW)) @ 7500 RPM, 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
Preventative care is essential to maintain your Veli VL125T performing at its best. Regular replacement items comprise brake pads. With the right parts, your VL125T will sustain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.90 ccm (7,58 cubic inches) |
| Power: | 8.44 HP (6,17 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 7.50 Nm (0,80 kgf-m or 5,47 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 106.0 kg (232,53 pounds) |
| Length: | 1790 mm (70,15 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |