The Giantco Filly 125 is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 7.50 HP (5,47 kW)) @ 7000 RPM, 7.20 Nm (0,70 kgf-m or 5,27 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important factor. The Giantco Filly 125 comes with a 4.20 litres (1,10 gallons) fuel tank and is controlled by a SOHC fuel control system, delivering good fuel economy on the road.
Preventative care is necessary for ensuring your Giantco Filly 125 running smoothly. Common service items comprise fuel filters. By using genuine parts, your Filly 125 will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Giantco Filly 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 7.50 HP (5,47 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 7.20 Nm (0,70 kgf-m or 5,27 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 7.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.20 litres (1,10 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 100.0 kg (219,40 pounds) |
| Length: | 1835 mm (71,84 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |