The Yamaha XJR1300 is a 4 stroke, Allround bike with a Air cooled 1251.00 ccm (75,96 cubic inches) In-line four type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 96.41 HP (70,05 kW)) @ 12000 RPM, 108.40 Nm (11,04 kgf-m or 79,60 ft.lbs) @ 11100 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is a key aspect. The Yamaha XJR1300 includes a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel management system, delivering good mileage on the road.
Preventative care is crucial for ensuring your Yamaha XJR1300 in peak form. Popular maintenance parts comprise brake pads. Through proper maintenance, your XJR1300 will sustain excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XJR1300 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1251.00 ccm (75,96 cubic inches) |
| Power: | 96.41 HP (70,05 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 108.40 Nm (11,04 kgf-m or 79,60 ft.lbs) @ 11100 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Allround |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 222.0 kg (486,95 pounds) |
| Length: | 2175 mm (85,17 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |