The Jawa 250 MasterTempo is a 2 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 26.00 HP (18,91 kW)) @ 7000 RPM, 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 4750 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an important aspect. The Jawa 250 MasterTempo is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, delivering efficient range during your journeys.
Scheduled maintenance is key to keep your Jawa 250 MasterTempo in peak form. Common service items involve oil filters. By using genuine parts, your 250 MasterTempo will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 26.00 HP (18,91 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 32.00 Nm (3,28 kgf-m or 23,48 ft.lbs) @ 4750 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 132.0 kg (289,55 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |