The Tank Sports Vision R3 is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Twin type of engine.
This engine has 16.60 HP (12.1 kW and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Tank Sports Vision R3 running smoothly. Essential service parts include sprockets. Through proper maintenance, your Vision R3 can maintain dependable operation throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Tank Sports Vision R3 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 15 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 16.60 HP (12.1 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 170.1 kg (373,13 pounds) |
| Length: | 2159 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |