The BMW R1200R is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 109.00 HP (79,20 kW)) @ 7500 RPM, 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an important consideration. The BMW R1200R is fitted with a 18.00 litres (4,74 gallons) fuel tank, offering good range during your journeys.
Proper upkeep is essential to maintain your BMW R1200R operating reliably. Regular replacement items consist of drive chains. Using quality components, your R1200R will keep providing reliable service for many miles.
Loading products...
If you are looking for BMW R1200R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) |
| Power: | 109.00 HP (79,20 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.00 litres (4,74 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | 2145 mm (83,98 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |