The Yamaha XJR 1300 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 1251.00 ccm (75,96 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 106.20 HP (77,11 kW)) @ 8000 RPM, 104.70 Nm (10,65 kgf-m or 76,81 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is essential to maintain your Yamaha XJR 1300 running smoothly. Popular maintenance parts include sprockets. Through proper maintenance, your XJR 1300 will keep providing excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XJR 1300 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 58W and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 73W so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1251.00 ccm (75,96 cubic inches) |
| Power: | 106.20 HP (77,11 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 104.70 Nm (10,65 kgf-m or 76,81 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 224.0 kg (491,33 pounds) |
| Length: | 2175 mm (85,17 inches) |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |