The Giantco Sprint Sport 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.60 ccm (3,01 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM, 2.50 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an important factor. The Giantco Sprint Sport 50 features a 5.80 litres (1,52 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel control system, delivering excellent range on the road.
Proper upkeep is important for maintaining your Giantco Sprint Sport 50 performing at its best. Popular maintenance parts comprise oil filters. Through proper maintenance, your Sprint Sport 50 will sustain great rides for years to come.
Loading products...
If you are searching for Giantco Sprint Sport 50 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 100/60 - 12 and the Rear Tyre size is 100/60 - 12 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.60 ccm (3,01 cubic inches) |
| Power: | 2.95 HP (2,19 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 2.50 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.4:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 5.80 litres (1,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 82.0 kg (179,90 pounds) |
| Length: | 1710 mm (66,96 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |