The Ducati 749 S is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 748.00 ccm (45,41 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 116.00 HP (84,28 kW)) @ 9500 RPM, 84.00 Nm (8,56 kgf-m or 61,69 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is an essential factor. The Ducati 749 S comes with a 15.50 litres (4,08 gallons) fuel tank and is controlled by a Desmodromic valve control fuel delivery system, providing optimal performance for your adventures.
Scheduled maintenance is key to maintain your Ducati 749 S performing at its best. Popular maintenance parts comprise spark plugs. With the right parts, your 749 S will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Ducati 749 S Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45,41 cubic inches) |
| Power: | 116.00 HP (84,28 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 84.00 Nm (8,56 kgf-m or 61,69 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 12.3:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.50 litres (4,08 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 186.0 kg (408,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |