The Kymco Stryker 125 is a 4 stroke, Enduro bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.60 HP (7,66 kW)) @ 8700 RPM, 9.10 Nm (0,90 kgf-m or 6,67 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is an essential feature. The Kymco Stryker 125 features a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, ensuring optimal mileage for your adventures.
Regular maintenance is crucial for keeping your Kymco Stryker 125 performing at its best. Frequently replaced components consist of drive chains. With the right parts, your Stryker 125 can keep delivering strong performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.60 HP (7,66 kW)) @ 8700 RPM |
| Torque: | 9.10 Nm (0,90 kgf-m or 6,67 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 142.0 kg (311,53 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |