The Adly Thunder Bike 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 6.80 HP (4,98 kW)) @ 7500 RPM, 0.95 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is necessary for ensuring your Adly Thunder Bike 125 running smoothly. Common service items involve sprockets. Using quality components, your Thunder Bike 125 can keep delivering great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Adly Thunder Bike 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 12 and the Rear Tyre size is 120/70 - 12 so before going ahead and purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 6.80 HP (4,98 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 0.95 Nm (0,10 kgf-m or 0,70 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 90.0 kg (197,41 pounds) |
| Length: | 1780 mm (69,75 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |