The Aprilia Scarabeo 300 is a 4 stroke, Scooter bike with a 278.30 ccm (16,90 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 29.90 HP (21,69 kW)) @ 7500 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an essential feature. The Aprilia Scarabeo 300 comes with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank, delivering consistent range for your rides.
Preventative care is vital for ensuring your Aprilia Scarabeo 300 operating reliably. Essential service parts include air filters. Through proper maintenance, your Scarabeo 300 can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for Aprilia Scarabeo 300 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 16 and the Rear Tyre size is 140/70 - 14 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 278.30 ccm (16,90 cubic inches) |
| Power: | 29.90 HP (21,69 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2270 mm (88,95 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |