The Vespa LX 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine.
This engine has 10.19 HP (7,36 kW)) @ 8000 RPM, 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 91.0 km/h (56,22 mph)
When out on the road, the fuel capacity is a critical aspect. The Vespa LX 125 is equipped with a 8.60 litres (2,26 gallons) fuel tank and employs a SOHC fuel control system, delivering consistent fuel economy on the road.
Routine service is important for maintaining your Vespa LX 125 operating reliably. Essential service parts comprise batteries. Through proper maintenance, your LX 125 will continue to deliver dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are searching for Vespa LX 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/70 - 11 and the Rear Tyre size is 120/70 - 10 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 10.19 HP (7,36 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 9.60 Nm (1,00 kgf-m or 7,06 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 91.0 km/h (56,22 mph) |
| Fuel Capacity: | 8.60 litres (2,26 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 110.0 kg (241,29 pounds) |
| Length: | 1800 mm (70,55 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |